Category: כללי

הערות לספר " תיק ליברמן "

01/09/17

 

הגב' עו"ד אביה אלף

לשעבר ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה

וראש צוות החוקרים בעניין הבעלות, לכאורה, על "חברות הקש",

בהן הואשם א. ליברמן וכותבת הספר " תיק ליברמן"

 

גברת נכבדה מאוד.

קראתי בשקיקה ושימת לב רבה את ספרך  "תיק ליברמן". אשה ברמתך ובהשכלתך איננה זקוקה למחמאות מאחד ההדיוטות על איכות כתיבתך. בכל זאת, לאור השקעתך בספר, אינני רואה עצמי פתור מלהחמיא לך על הסגנון הקולח, הדיוק, שימת לב לפרטים והשפה המשפטית הנגישה לכל אדם תהיה השכלתו אשר תהיה. ישר כוח לך גב' אלף.

תוך כדי קריאה בספרך, עלו במוחי, מדי פעם, אסוציאציות שקשרו את עניין "תיק ליברמן" להתנהלות של היועץ אביחי מנדלבליט המושך, לכאורה, את חקירות תיק המתנות של נתניהו, המכונה תיק 1000 בתואנה שאין בידו מספיק ראיות. זאת לאחר שנתניהו הודה קבל עם וכנסת כי הוא קיבל מתנות. מחקירת מילצ'ן, שפורסמה בחלקה בעיתונות, עולה לכאורה, כי הזוג נתניהו ביקשו ואף קיבלו את אותן המתנות, סיגרים, שמפניה ותכשיטם,  במשך זמן רב  . מה עוד נידרש כדי להעמיד את נתניהו, בשלב זה, בהן הראיות  לדין בעניין המתנות מונחות לרגלי היועץ מנדלבליט,

בספרך יש אזכור לפרשיות קודמות, בראון חברון, עמדי ומתנותיו למשפחת נתניהו, הנשיא ויצמן שקיבל מזומנים, פרשת קצב, שאלמלא טיפשותו ויהירותו, היה יוצא בעונש קל בהסדר טיעון, שהגיש לו היועץ מזוז על טס מקושט בכבוד נשים נרמס. זו רשימה חלקית וקצרה בקליפת אגוז שמעלה שאלה כגודל  נושאת מטוסים. איך יתכן שבידי יועץ משפטי, יהיה אשר יהיה, יש כוח ועוצמה אשר לבית המשפט העליון אין. ברצות היועץ יוגש תיק אשמה וברצותו לא יוגש, כשלהצדקתו יגלגל את עיניו לבורא עולם ויגיד " צר לי, הנחשד פתור מחוסר ראיות". אחרי או קודם להכרזתו, כמוזכר בספרך, הוא יטיל על אחד הקונסולריים, הנקראים " סנגוריסטים", לחפש האמתלות הנחוצות לביטול האשמה. עכשיו בעזרת " יועץ ממשלתי נטול פניות וישר דרך" תיסלל הדרך למנות את הנאשם , לכאורה, לשר על  ביטחוננו.

האם זו המדינה שאבי, לוחם בריגדה עברית,  מסר את נפשו עליה? האם זו הממשלה והפוליטיקה שבחורינו התמימים נשבעים להקריב את נשמתם וגופם על מזבחה. לאור המתרחש היום  עם גלויי פרשות השחיתות ודרך בחירת היועץ המשפטי הנוכחי וכמה שהיו לפניו ואינני מתכוון לכל אלה שנבחרו לפני אליקים רובינשטיין, עת הצדק והיושר ואהבת המולדת היה נר לרגליהם. לאור הניסיון והחשד שהיועץ הנבחר לא יעמוד באמות המידה שהציבו מייסדי מוסד היועץ לממשלה, מדוע לא יקבע בחוק שתפקיד היועץ המשפטי הוא בעיקר בירוקרטי, מעין ראש משרד ללא יכולת לקבוע מה יובא לפני שופט, מרגע שהוחלט שיש לבצע חקירה ובסיומה יובאו הממצאים לפני שלושה שופטים, שאותם יבחרו רנדומלית ממאגר השופטים הארצי, שאין להם קשר ישיר לנחקר, אלה ורק אלה יקבעו, על בסיס החומר שלפניהם, אם יש ראיות מספקות להעמיד את הנחקר לדין.

לסיום מכתבי שתי הערות. בספרך לא מצוין פרט חשוב מאוד והוא מה הייתה העלות הכללית של המשטרה והפרקליטות בגין חקירת תיק חברות הקש של ליברמן . כמה נכים, זקנים, וחולים יכלו להשלים את הכנסתם מעלות החקירה וכתב האשמה שכבר היה מוכן להגשה. כמה שילם משלם המיסים בגין אשמה שנמחקה באבחת מוחק זדוני. ולסיום, תיק ליברמן וכל התיקים האחרים שנחקרו ובעיקר אלה שלא נחקרו מדירים שינה בלילותיי. פחד נורא וטמיר תוקף אותי בעת שאני יוצא להביא את נכדי מבי"ס. אני מביט  בילדים המקסימים שאך נכנסו לכתה א ובעוד שנים ספורות ימירו את הספר ברובה ויצעדו, אחד אחד לפקודת ראש הביטחון, להקריב חייהם למולך "חברות הקש" .

בכבוד רב ובהרכנת ראש לפועלך ויושרך

יעקב צור

רעננה

 

 

 

01/09/17   הגב' עו"ד אביה אלף לשעבר ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה וראש צוות החוקרים בעניין הבעלות, לכאורה, על...

Read More »

פרק 1 הולדת שלומיתי וסיפור הנעלים של חנה – אמא של שלומית

בליל 17/08/1941בשעה 11 בלילה לערך, הגיחה לעולם, בשעה טובה,  שלומיתי  לבית פרידמן ,על בואה הכריזו פעמוני הכנסיות בירושלים  כשהם מצלצלים בפעמונים מנגינה חרישית מסתלסלת כמו אחד הנוקטורנו של שופן. בחדר הלידה שבבי"ח הדסה של על הר הצופים שרתה שמחה שעברה  ממטה למטה , מיולדת לאחות וממנה לרופאים, כולם ברכו את כולם במזל טוב, ממש כמו בסיום תפילת קבלת שבת עת המתפללים חוזרים לביתם והמלאכים מכינים עצמם לארוחת שבת לכבוד האחד שבמרומים.  מאחת המטות שבקצה עולם היולדות נשמעה שואלת אשה חרדית, שמטפחת ראש מכסה את ראשה הקירח, ווס איז דוס דאר משיח איז גקומן? רצתה להגיד בעברית " מה קרה כאן המשיח הגיע" ? לא המשיח אבל ילדה שאצבע אלוקים עליה, ענו לה בלחישה כל המלאכים הטובים שהגיעו מככר החתולות ,שכן עלינו לדעת שלא בכל יום מאפשר הקדוש ברוך הוא למלאכים לבקר בירושלים שלא לדבר על כיכר החתולות. ולא בכל יום מזדמנת להם לידה של מלאכית קטנה כמו שלומיתי החמודה. לא הלאה אותכם הקוראים בלידת שלומית שכן כל סיפורי הוא הודותיה, הנסיכה. ובכן אני בן זוגה נולדתי במזל פחות טוב, באותו בית חולים, 4 שעות מאוחר יותר לאורו של  יום 18/08/1941. השם שנתנו לי אבותיי הוא יעקב. לזכר המעקב שעקבתי אחרי מלכתי הקטנה שלומיתי, במשך תשעה חודשים וארבע שעות. המלאכים שעוד לא התפזרו נגשו למטתי וברכו אותי בברכת המזווג זיווגים בעודם מותחים סרט משי כחלחל בין מיטתה למטתי ומכריזים עלינו כעל אח ואחות קוסמיים שזווגו ביד אלוהים. וכך כפי הנראה כבר משעות חיינו הראשונות יועדנו זו לזה, אך לא ידענו כמה תלאות עוד יעברו עד שאענוד את טבעת הנשואים על אצבעה היפה. .

שלומיתי נולדה לחנה וזליג פרידמן, אידיאליסטים ציוניים. הם היו צעירים שברחו מביתם להגשים את ייעודם הציוני. השניים עלו בעליה השלישית, הוא, זליג, נשלח לקיבוץ יגור והיא, חנה, נשלחה לרמת רחל. הגורל הארץ ישראלי, הקלגאסים האנגלים ,המאורעות ומוסדות הקיבוצים הפגישו בין בני הזוג שהתחתנו בשעה טובה ועברו לגור בקיבוץ רמת רחל. הזוג הצעיר קיבל למגוריו אוהל שאותו הם חלקו עם זוג אחר שהתחתן באותו יום. את לילות אהבתם הם בילו בגורן או ביקבים של רמת רחל. הכל הלך למישרין בין בני הזוג עד אותו יום מר ונמהר שבו הוחלט באספה הכללית של הקיבוץ, שחנה תתחלק בנעלי השבת שלה עם עולה חדשה שהגיע לקיבוץ יחפה.

ההחלטה, לקחת את נעלי השבת של חנלה, התקבלה על חודו של קול. אך לא חנל'ה, בת שלומה לובישס תוותר בגלל חודו של קול ,על נעלי השבת שלה. אספת הקיבוץ עוד לא התפזרה כשקמה חנה הקטנה והיפה מאוד, והודיע קבל עם וקיבוץ שעם נעליה לא תתחלק עם איש. עד כאן צעקה, לא אתן לאף אחת מהקיבוץ לדחוף את רגילה  לנעלי, הכריזה. שקט נפל באספה, מרד צעקה סוניה מוורשה, חוסר משמעת צעק חיים הרפתן, בולשביקית סיננה מבין שפתיה רוחה, קפיטליסטית עוכרת ישראל, כזו מהומה אמרה המתחסדת חסיה גורביץ, הקולות בעד ונגד הלכו והתגברו עד שהקול של חנל'ה התגבר מעל קול ההמון, שקט נפל בצריף חדר האוכל כשחנל'ה חזרה על דבריה "לא לא אתן נעלי צעקה" ועיניה הכחולות ירקו אש כחולה כזו שאלוהים יורה רק ביום הכיפורים כשהוא בא חשבון עם הראויים לעונש מיתה. ובהמשך למשפט "לא אתן את נעלי "ממש בהמשך לאותו משפט מבלי לפסק בפסיק או נקודה הודיע לזליג בעלה ולאספה הכללית שהם הזוג פרידמן עוזבים עוד הלילה את רמת רחל, אמרה לקחה בידה העדינה את כף ידו הגברית מאוד של זליג בעלה הבנאי ויצאו מחדר האוכל זגופים כשנעלי השבת בידי חנהל'ה. את לילם הראשון עשו אצל מחמוד הבנאי מצור באחר. ועל יומם השני אספר לכם מחר. חשוב שנזכור שעד היום, כשהקיבוץ דן במסגרת האספה הכללית או בוויכוחים אידיאולוגיים בעניינים עקרוניים, כמו חלוקת רכוש, נזהרים כולם לא להזכיר את נעלי השבת של חנל'ה. עוד ידוע הוא מהמבוגרים המזהירים את הילדים שלא להחליף נעלים  עם ילדים או חברים אחרים

ABM_4844

בליל 17/08/1941בשעה 11 בלילה לערך, הגיחה לעולם, בשעה טובה,  שלומיתי  לבית פרידמן ,על בואה הכריזו פעמוני הכנסיות בירושלים...

Read More »

לפיד, אם במושחתים עסקינן, מדוע אינך עונה לטענות של חברת הכנסת סתיו שפיר !!!???

לפיד מאשים בשחיתות את חבריו ואחיו, שהיו שותפים יחד עם מפלגתו, לממשלת נתניהו במשך השנתיים האחרונות. הוא מושיט אצבע מאשימה כנגד "אחיו בנט" שאחד ממפלגתו ( אריאל ) חומס בתי עניים ומכר אתם ללא מכרז, ואת נתניהו מאשים בבליסת  גלידה על חשבון משלם המיסים, ליברמן  ליבני ועוד אף הם מואשמים בכל מיני האשמות. אך לפיד שוכח להזכיר שמפתח הקופה ( האוצר ) היה בידיו. ברצותו נתן וברצות קפץ ידו. בעת כהונתו כשר האוצר העניים הפכו לעניים יותר , מעמד הביניים הצטרף בחלקו למעמד העניים, העשרים העשירו . "העם נבח ובכה והשירה ובראשה שר האוצר לפיד, עברה" . העם זעק, העם בכה,העם נאנק ולפיד מפנה את תשומת לב המדוכאים לחרדים. חוסר המעש שלו בעניני המשרד עליו היה מופקד צועק לשמיים. הבנקים המשיכו לנשוך נשך, הוועדים הגדולים דרסו, חברות גדולות עסקו בנפוטיזם ועושק הציבור.  המחוברים לעטיני השלטון נהנו. אך העבדים המשיכו לשלם מחיר בדם ובמיסים. מדוע אף לא אחד ממפלגות השלטון ובמיוחד לפיד לא עונים לחברת הכנסת האמיצה סתיו שפיר, ממפלגת העבודה , שהרהיבה עוז ללגלות את פצופו המכוער של הממשל ובראשם את יושב ראש יש עתיד,לפיד, סלוינסקי יו"ר ועדת הכספים ועוד.  בשורה התחתונה המצב נורא ובלתי נסבל, עלינו לזכור שאימפריות גדולות וחזקות, התמוטטו בגלל שחיתות, חוסר שקיפותעל כל תושב בארץ להקשיב לנאום הקצר של חברת כנסת צעירה. היא פוקחת את עיננו. מאמינה בדרכה ועושה את שליחותה באמונה. היא תמימה מאמינה בנצח ישראל, היא מיצגת את הציוני הישר. היא הייתה בין המארגנים של מחאת ההמונים בשנת 2011. כדאי שתשמעו מפיה היכן הכסף שלנו. אני מבטיח לכם שהבחורה עושה את עבודתה בנאמנות. מגלה לציבור משהו שלא ידעתם ! ותאמינו לנאום, כי הוא עבר ללא תגובה גם ללא תלונות או תביעות מצד הממשלה מה שמוכיח שהם מעדיפים לשתוק !!!!

        לא להתעצל ולשמוע עד הסוף!!!

 

 http://video.slimail.com/xr1rpq4fq9s

 

לפיד מאשים בשחיתות את חבריו ואחיו, שהיו שותפים יחד עם מפלגתו, לממשלת נתניהו במשך השנתיים האחרונות. הוא מושיט אצבע מאשימה...

Read More »

What Oneself Will need in direction of Notice Above Putting up Your E bookcular

What Oneself Will need in direction of Notice Above Putting up Your E book

Put on't make it possible for by yourself believe that that submitting a reserve is a detail of the last, given that publications are completely for the right here and presently. There incorporates in no way been a superior period towards publish, write, and market your e-book. Not simply just are there thousands of on the web and within just-individual marketing and advertising options, there are extra techniques than at any time just before in the direction of compose your reserve. Reserve putting up alternate options and formats consist of self-posting, standard submitting, ebooks, songs publications, and print guides.
If your self consider your self incorporate a ebook within yourself or are prepared in direction of buy that e-book your self've published upon the marketplace, look at out the distinctive techniques oneself can obtain it penned:
Self-Submitting suggests that your self are putting up the ebook upon your personalized. Yourself are reputable for almost everything, such as enhancing, formatting, printing, and advertising. And whilst each individual greenback your self order is your particular, the self-putting up possibility in addition usually takes the maximum hard work and will take the maximum elements. Elements which includes Lulu.com [] and iUniverse.com [] provide by yourself anythin

What Oneself Will need in direction of Notice Above Putting up Your E book Put on't make it possible for by yourself bel...

Read More »

Anger Control: Some Symptoms That It Might Be a Circumstance For Yourselfs gr

Anger Control: Some Symptoms That It Might Be a Circumstance For Yourself

Marvel if oneself consist of an anger regulate situation? Once in a while it can be difficult in the direction of notify if your self consist of a situation simply because anger control troubles can appear alternate within just alternative people in america. Huge imagine its an psychological region within just which some All those are not able to even take care of. Below are some wide symptoms that love here your self could include an anger handle position.
Staying offended is a natural and organic response, still, failure towards afford to pay for it can result in a variety of challenges that would finally want awareness specially at the time the experience escalates toward rage. Our bodies are afflicted by means of really serious degrees of feeling. For case in point, at the office, another person may well annoy oneself towards the reality of getting indignant, your blood worry could possibly improve, your center selling price amplifies and your adrenaline stages shoot up.
An client who incorporates been enraged can reply in the direction of their experience inside of alternate damaging methods like still not confined in the direction of, a street rage, marital abuse, brutality at hard work, liquor and drug product abuse. Greatest men and women are generally not mindful of their thoughts. Some historically answer in the direction of an problem disturbing them, despite the fact that some others curb their emotions for some other period once a multitude of frustrations consist of produced up and later on categorical their rage.
Rage can just be taken care of if actions in direction of do therefore are adopted in the direction of the latter. The most important function is toward keep and manage your frustrations. This will help within just the decline of aspects that trigger your anger concentrations towards increase. What is perfect is for your self towards prevent circumstances that on your own do not together with.
Signs and symptoms that an client really should manage types emotions of anger can be found throughout manipulation. An client could possibly select a battle throughout blackmail or even wipe out friendships inside obtain in the direction of buy contended with kinds inner thoughts. These stage can contribute in direction of devastating good results.
A further signal is remaining detrimental. An affected person might determine toward ruin goods, battle human beings near him, move upon a reckless inspiration or toss items; these an client is always unbelievably hazardous and will basically loosen up at his individual owing period.
Producing challenges is moreover a gratification for greatest competitive men and women. They convey this in the course of scaring some others with their power, shaking types fist, slamming doorways and home windows or even flashing sharp

Anger Control: Some Symptoms That It Might Be a Circumstance For Yourself Marvel if oneself consist of an anger regulate...

Read More »

Business enterprise federal government grant: Totally free economic for http://www.needforspeednolimitshacktool.xyz/ owners

Business enterprise federal government grant: Totally free economic for http://www.needforspeednolimitshacktool.xyz/ owners

If want economic support for starting up a clean small business or have to have financing for escalating your Supply small business, employ for a organization govt grant and receive cost-free cash for your organization. The grants are accessible upon Grants.Gov, the financing portal of the govt. Pay a visit to this portal and check out how quite a few grants are readily available for how countless grants do yourself qualify. By yourself can carry out for totally free income immediately against the portal as it permits submitting and sending packages. Or oneself can decide towards down load the software program sorts and fill them with hand. Preceding in direction of using for a grant, study the pointers and the way too transfer in the course of the words and phrases and ailments.
A greater part

Business enterprise federal government grant: Totally free economic for http://www.needforspeednolimitshacktool.xyz/ own...

Read More »

***If Yourself Have on't Recognize Your Product Perfectly, By yourself Are Marketing Your Visitors Limited!

***If Yourself Have on't Recognize Your Product Perfectly, By yourself Are Marketing Your Visitors Limited!

A person of the techniques of Terrific general public talking is toward understand your content exceptionally, exceptionally nicely. On your own could possibly not believe it a key nonetheless your self would be amazed how plenty of people today method the lectern, the position, or the boardroom desk and do not realize their script. And, the basically direction that can transpire is if oneself prepare it out loud about couple of times or potentially even a number of months in just progress. How a great deal teach by yourself have to have is completely based upon how out of the blue yourself understand.
If your strategy of educate includes studying your script previously mentioned inside of your thoughts, then oneself are completely wrong. The composed term and the spoken phrase are 2 absolutely alternate pets. For the cause of the presentation, yourself ought to move higher than it and higher than it out loud hence that your self are:
1. acquainted with the opening, the love here growth, and the last; and,
2. gentle with the movement of your phrases.
The excellent course toward do this is as a result of signifies of stopping. Your opening is a block in just alone as properly as your last. Your growth, on the other hand, will be designed up of at minimum amount 2 blocks and is centered upon the selection of subtopics by yourself include.
When not an recommend of memorization, I do suggest that on your own memorize the to start with 3 or 4 traces of your opening. This is once judgment of yourself is remaining generated and turning out to be for the duration of your starting with out miscalculation is a enormous self-confidence booster.
Soon after individuals memorized strains, having said that, yourself need to have in direction of crack your written content down and teach each and every block upon its individual. Shift above it and more than it right up until oneself are delicate with it and then flow upon toward the up coming. Don't forget, also, that simply because your self will be talking near notes or overhead slides with your presentation, it will stable a little bit option each individual period oneself say it.
Discovering your presentation is a great deal together with finding out new music for instrumentalists or singers. They will coach the piece inside blocks as perfectly. If there is a unattainable regional, they will shift above and around it right until they acquire it. They will not, even now, prepare the complete piece versus starting in the direction of close as soon as making an attempt toward maintenance a unique condition vacation spot.
If yourself can get started towards believe that of your presentation within just this vogue of protecting against, on your own will be stunned at how a lot less difficult it is towards discover your substance. Without having a question, a single of the greatest popular good reasons for failure within just general public talking is not understanding your content material. Simply just as oneself would include toward teach an resource or a match upon a each day foundation in direction of grow to be professional, the identical retains real with the presentation. Do not offer on your own or your readers small. Master your substance in just and out.

***If Yourself Have on't Recognize Your Product Perfectly, By yourself Are Marketing Your Visitors Limited! A person of...

Read More »

Guaranteed Productiveness

Guaranteed Productiveness

Good productiveness is just as it seems — favourable. Efficiency raises as does good quality, any time physique, intellect, and spirit, are centered on staying inside a good place of head, experience, and will — then the entire body moreover will answer in just a beneficial vogue.
Negativity, or remaining in just a damaging country of thoughts, is the least complicated place in the direction of attain. Therefore a great deal consequently that greatest persons inside of the environment are possibly within this nation out of routine, by way of option, or as a result of structure.
The bulk of the information we get hold of towards media, versus buddies, and against our much larger social circle is of the damaging sort. Those search towards by natural means gravitate toward negative, astonishing, arguable, and contentious information and gossip products. This is the truth of the matter of the international.
Each and every and each individual one particular of us are really inside a "sea of humanity", washed listed here and there as the temper of the environment improvements. Damaging has an effect on are affecting us continually. Any time they do, we are influenced by way of them, normally with out us staying thoroughly informed. A innovative big difference inside of mentality or an indiscernible distinction within just our psychological climate can darken our globe, and how we understand it.
We comprise all experienced, "a single of all those times!", often a lot far too usually towards our liking. Upon exceptional cases, unless of course we deliver a pattern of it, we can conclusion ourselves in opposition to sliding into a damaging way of thinking. Often we simply just say "plenty of!", and reset our minds toward confident method, for the sake of our psychological, psychological, and actual physical nicely-staying.
Whilst we do this we are using obligation for the safety of our souls. We are performing as a "gatekeeper", clash of lords 2 cheat toward the metropolis of ourselves. A metropolis is a dwelling organism, and can be impressed through that which enters into it. As the gatekeeper of our affected person soul, we need to act in just that skill and not ignore the holding of our gate. Complacency is in just influence permitting everything and every person in direction of attack the gates of the metropolis and input inside of.
A trustworthy gatekeeper will constantly Conclusion, Request, and Act — after faced by means of the possibility of some thing (a notion) or an individual (a individual's mentality), that is searching for in the direction of input into their existence.
Close — the consideration or way of thinking.
Request — queries as toward the price and contribution it will generate.
Act — on your final decision; granting or denying accessibility of the concept or mentality.
Your town — yourself — really should be your kingdom and your paradise. Your self should really normally keep on being childlike, unless of course we develop into together with a baby, we won't be able to input that paradise, and neither really should that which is detrimental.
Basically that which delivers oneself contentment, pleasure, and ponder, is that which will provide by yourself optimistic efficiency.

Guaranteed Productiveness Good productiveness is just as it seems -- favourable. Efficiency raises as does good quality,...

Read More »

Diamond studded engagement ring preference.

Diamond studded engagement ring preference.

Marriage courses invitations by yourself in the direction of shift for jewelry searching for your lover in the direction of be. As actually reported diamonds are lady’s great good friend, diamond engagement rings are the suitable a person for engagement rings. Still towards receive a Great piece of diamond at suitable charges there are sure magic formula Good reasons that a single need to realize.
Diamonds incorporate planet ranked standardized description that provide really worth in the direction of them in accordance towards their carat, pounds, colour, clarity and slash. Although figuring out the diamond high quality, 4cs that are clarity, slice, coloration and carat ought to be check out. Specialist diamonds cutters can crank out clean cuts with choice and further more challenging ranges of refraction. 1 can conveniently discover distinct designs which include hearts, which are properly lower for improving the attractiveness of the diamond engagement rings. More than Those, thorough content will be available by means of the jewelry and the read more catalog. If it’s not available, a single ought to check with for it right before the finalization your order of diamond jewllery. For the diamond engagement ring, unfastened diamonds are out there within substitute measurements this sort of as 0.40 – 1.50 carat with different clarity for example S12 – VS2 and in just shades ranging type F – H. for diamonds it is sizeable toward incorporate a certification of authenticity that are issued through option laboratories which include American Gem Lifestyle (A.G.S.) or Gemological Institute of The us (G.I.A) and are broadly approved by means of diamond market place. At the time the diamond is preferred, just one should really pick the steel upon which diamond will be studded specifically, yellow gold, white gold or even platinum.
Platinum is a unbelievably difficult, long lasting steel with a appealing white luster creating it all season beloved for engagement rings. Platinum is the maximum costly and unusual than the other important metals. No speculate, a great deal of small children pick out Platinum Engagement Rings. The moment your self incorporate desired the metallic, following action is the number of the diamond surroundings which are practically unlimited, be it conventional, traditional or elegant. Prong, bar, worry, bezel, channel, flush, cluster and invisible are some of the phrases utilised in the direction of explain the surroundings of diamond engagement rings. Prong is the maximum notable and a discover piece as it retains the diamond as if it is putting, letting mild towards input establishing an interesting sparkle.
Every time the determination of diamond, metallic and surroundings of diamonds are carried out, a person ought to request more than the manufacturing and if development is accomplished or not upon diamonds. Development of diamonds is fundamentally the technique performed toward increase the shade, brightness, etcetera of diamonds. The information and facts of Those people variables must be described inside of bill or the certification of diamond with the method made use of for technique. At the time all the facts are taken into account; diamond engagement ring is geared up for acquire and for getting the price tag significantly less brand of your marriage ceremony.

Diamond studded engagement ring preference. Marriage courses invitations by yourself in the direction of shift for jewel...

Read More »

000-017   000-080   000-089   000-104   000-105   000-106   070-461   100-101   100-105  , 100-105  , 101   101-400   102-400   1V0-601   1Y0-201   1Z0-051   1Z0-060   1Z0-061   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   1z0-808   200-101   200-120   200-125  , 200-125  , 200-310   200-355   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-070   300-075   300-101   300-115   300-135   3002   300-206   300-208   300-209   300-320   350-001   350-018   350-029   350-030   350-050   350-060   350-080   352-001   400-051   400-101   400-201   500-260   640-692   640-911   640-916   642-732   642-999   700-501   70-177   70-178   70-243   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410   70-411   70-412   70-413   70-417   70-461   70-462   70-463   70-480   70-483   70-486   70-487   70-488   70-532   70-533   70-534   70-980   74-678   810-403   9A0-385   9L0-012   9L0-066   ADM-201   AWS-SYSOPS   C_TFIN52_66   c2010-652   c2010-657   CAP   CAS-002   CCA-500   CISM   CISSP   CRISC   EX200   EX300   HP0-S42   ICBB   ICGB   ITILFND   JK0-022   JN0-102   JN0-360   LX0-103   LX0-104   M70-101   MB2-704   MB2-707   MB5-705   MB6-703   N10-006   NS0-157   NSE4   OG0-091   OG0-093   PEGACPBA71V1   PMP   PR000041   SSCP   SY0-401   VCP550   AWS-SYSOPS   CISSP   70-480   350-018   70-347   642-999   70-270   JK0-022   MB6-703   70-246   1Z0-061   70-487   70-417   300-206   400-201   2V0-620   102-400   70-480   CRISC   350-029   200-355   2V0-621   2V0-620   EX300   70-347   220-902   70-980   220-802